X55do103
/
/

PRZEDSZKOLE NR 2 W GNIEŹNIE

X

ŹRÓDEŁKO

Złość jest jedną z wielu emocji, które nam towarzyszą w życiu od wczesnego dzieciństwa.

Przyczyn zachowań agresywnych u dzieci jest bardzo wiele.

Jedną z nich jest rozwojowa faza złości czyli tzw. bunt dwulatka. Inną przyczyną - styl wychowawczy, niewłaściwe postawy rodzicielskie, stosowane kary fizyczne lub nadmierna pobłażliwość. Inną przyczyną występowania złości może być zmiana w strukturze rodziny zw. z pojawieniem się nowo narodzonego dziecka w rodzinie.

Przyczyną występowania złości może być też głód, zmęczenie, wysoka temperatura, czy np. złe samopoczucie związane z rozwijającą się chorobą.

LĘK, ZŁOŚĆ - FRUSTRACJA - AGRESJA

Pamiętajmy, że agresję poprzedzają stany uczuciowe - lęk, strach np. przed odrzuceniem, lęki sytuacyjne – rozstanie z rodzicem

Agresja jest zawsze wynikiem czegoś! Jest swoistym wołaniem o pomoc! Zachowania agresywne i wybuchy złości świadczą przede wszystkim o tym, że dziecko znajduje się w sytuacji, w której nie potrafi sobie poradzić. Wtedy my dorośli podejmujemy działania polegające na diagnozowaniu przyczyn występowania tych zachowań i pracy nad nimi, a także pomocy dziecku jak sobie radzić z trudnymi emocjami.

Bardzo ważne jest ujednolicenie tych działań, czyli ścisła współpraca środowisk, w których dziecko przebywa (dom, przedszkole).

Bardzo ważne są:

- rozmowy o uczuciach

- aktywne słuchanie dziecka

- docenianie poprawnego zachowania dziecka (pochwały)

- konsekwencja

- rozwijanie samokontroli

- dostarczanie wzorców modeli nieagresywnego zachowania

Dzisiaj46
Wczoraj515
Ostatni tydzień1018
Ostatni miesiąc6195
Suma odwiedzin645087

środa, 15, lipiec 2020