PRZEDSZKOLE NR 2 W GNIEŹNIE

ŹRÓDEŁKO

Przepis, który podaję jest sprawdzony i wielokrotnie z powodzeniem wykorzystywany z przedszkolakami przy różnych okazjach. Wykonana masa jest gładka, plastyczna i nie wymaga wypiekania w piecu. Wystarczy gotowe figurki pozostawić do wyschnięcia w suchym i przewiewnym miejscu. Samo przyrządzenie masy wg przepisu jest dla dzieci niesamowitą zabawą, a to dopiero początek …

 Do miski wsypujemy:

1 szklankę mąki pszennej

1 szklankę soli drobnoziarnistej

3 łyżki mąki ziemniaczanej

1 łyżkę cukru

1/2 szklanki wody (stopniowo)

2 łyżki oleju

i ugniatamy ciasto, aż będzie gładka, jednolita.

Dziecko może ugniatać mały kawałek, rozbijać go piąstką, rolować itp. Jest to świetne ćwiczenie dziecięcych paluszków.

Przygotowana masę solną można wykorzystać w rozmaity sposób, tworząc nie tylko dekoracje świąteczne ale również by tworzyć bazę do wspaniałej zabawy w piekarzy, kucharzy, by po wycieczce do lasu ulepić grzybki, kwiatki. Takie działania dodatkowo zainspirują dziecko. Świat jest różnorodny, niech Wasze pomysły też takie będą dodając do masy ziarna, nasiona, koraliki lub kawałki włóczki.

Gotowe figurki lub płaskorzeźby pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie malujemy farbami plakatowymi lub akwarelowymi. Dla utrwalenia spryskujemy lakierem do włosów.

Można również przygotować kolorową masę solną, od razu zabarwiając ją farbką plakatową. W tym celu do proporcji masy wielkości pięści, dodajemy ½ łyżeczki farby plakatowej. Zabarwiona masa solna może służyć do wyrobu broszki lub koralików.

Przygotowanie masy solnej jest dość czasochłonne, ale zapewnia doskonałą zabawę. Można przygotować masę jednego dnia, a wykorzystać drugiego. Należy jednak pamiętać by zamknąć masę w szczelnym pojemniku, słoiku lub owinąć ją nawet w kilka woreczków. Zapobiegnie to jej wysychaniu. Przedszkolaki uwielbiają zabawy z masą solną, a to jest najlepszy argument, by jak najczęściej wykorzystywać tę formę aktywności również w domu z korzyścią dla rozwoju i doskonalenia funkcji w obrębie małej motoryki.

 

Dzisiaj118
Wczoraj507
Ostatni tydzień2271
Ostatni miesiąc7576
Suma odwiedzin418468

sobota, 20, kwiecień 2019