PRZEDSZKOLE NR 2 W GNIEŹNIE

ŹRÓDEŁKO

Kochać dziecko, to pomóc mu żyć samodzielnie. Obowiązkiem rodziców jest wychowanie dzieci w taki sposób, aby były one zdolne, w odpowiednim momencie, rozpocząć życie na własny rachunek. Dziecko dorastając, tak czy inaczej, staje się od nas coraz bardziej niezależne.

 Miłość nie może być bojaźliwa. Rodzice często mają zwyczaj:

- trzymania dziecka „pod kloszem”,

- wyręczania go

Wychowywać, to znaczy nie uzależniać. Rodzice, zaraz potem jak obdarowali swoje dziecko życiem, powinni mu dać prawo do samodzielnego przeżywania go.

Zachęcanie do samodzielności:

To nie jest miłość, to zwykła zaborczość i wstrzymywanie rozwoju. Czy tak ograniczone dziecko będzie umiało się zmagać z życiem, jeśli wcześniej nie nauczyło się pokonywania trudności? Nie uczyni tego, jeśli o wszystkim zawsze decydowali inni. Za każdym razem, kiedy wykonujemy coś za dziecko, odbieramy mu część jego życia. Samodzielność dziecka można rozwijać lub tłumić. Zależnie od postępowania rodziców, mamy do czynienia z 20-latkiem, który nie wie, jak załatwić najprostszą sprawę, lub z młodym człowiekiem, który w sposób odpowiedzialny potrafi podejmować decyzje, samodzielnie uporać się z wieloma problemami.

Wychowywać dziecko, tzn. pomóc mu stać się panem samego siebie.

- Pozwól dziecku dokonać wyboru.

- Okaż szacunek dla dziecięcych zmagań.

- Nie zadawaj zbyt wielu pytań.

- Nie spiesz się z dawaniem odpowiedzi.

- Zachęć dziecko do korzystania z cudzych doświadczeń.

- Nie odbieraj nadziei.

Tekst opracowany na podstawie broszury

„Szkoła dla rodziców i wychowawców”.

Dzisiaj127
Wczoraj507
Ostatni tydzień2280
Ostatni miesiąc7585
Suma odwiedzin418477

sobota, 20, kwiecień 2019