PRZEDSZKOLE NR 2 W GNIEŹNIE

ŹRÓDEŁKO

Jest to okres trudny zarówno dla dziecka, jak i dla jego opiekunów. Drogi rodzicu przeczytaj kilka wskazówek, które ułatwią maluchowi „start” w przedszkolu:

- w początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ małe dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi, a także boi się, że rodzice zostawili go w przedszkolu „ na zawsze”;

- wprowadzajmy w domu stały rytm dnia, podobny do rytmu dnia przedszkola (pory posiłków, zabaw, spacerów, mycia i spania);

- nie mówmy dziecku, że przyjdziemy wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe, wystraszone i obrażone, że rodzic daje obietnice bez pokrycia, dlatego nie składajmy obietnic, których nie możemy wypełnić;

- nigdy nie straszymy dziecka przedszkolem, „ leżakowaniem”, jedzeniem, paniami oraz , że „ jak będziesz niegrzeczny, to cię zostawię w przedszkolu” - to niezwykle traumatyczne doświadczenie dla dziecka;

- przyzwyczajamy dziecko do urozmaiconych potraw, surówek, skończmy z rozdrabnianiem pokarmów – trzylatek może swobodnie i samodzielnie gryźć i połykać pokarmy, uczymy dziecko samodzielnie posługiwać się sztućcami;

- wdrażajmy dzieci do przestrzegania umów i zasad i ponoszenia konsekwencji ich nieprzestrzegania;

- przyzwyczajajmy do samoobsługi, pozwólmy dziecku samemu załatwiać potrzeby fizjologiczne, myć ręce i zęby, ubierać i rozbierać się - zdecydowanie odzwyczajajmy od smoczków, pampersów, nocnika – przedszkole to nie żłobek;

- pozwólmy dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola (ulubioną przytulankę, poduszeczkę, kocyk, misia...), ale nie dajmy drobnych, ostrych lub wartościowych przedmiotów;

- pozwólmy dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola (wspólne zakupy), dajmy możliwość przyzwyczajania się do tych rzeczy w domu, aby w przedszkolu to wszystko nie było nowe, już znajome i zarazem łatwe do rozpoznania;

- stosujemy w przedszkolu krótkie pożegnania - kiedy przedłużamy rozstanie, dzieci cierpią i płaczą dłużej, a nawet używają szantażu;

- nie okazujmy dzieciom własnych rozterek i smutku zostawiając je w przedszkolu, przekazujemy mu wtedy swoje lęki - uśmiechajmy się i zdecydowanie mówmy, że na pewno przyjdziemy po pracy;

- przygotowujemy dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania, który m.in. można pobrudzić (raczej dresy niż dżinsy), wrzućmy głęboko do szuflady szelki, paski, paseczki i inne niebezpieczne akcesoria;

- pamiętajmy o pozostawieniu w szatni rzeczy do przebrania (majtki, koszulka,rajstopki, skarpetki, spodnie) w przypadku zabrudzenia czy zmoczenia się przez dziecko;  

Kochani rodzice, po prostu dajcie swojemu dziecku więcej swobody i samodzielności, współpracujcie z nauczycielem w grupie - a proces adaptacji przebiegnie szybciej, sprawniej.

Dzisiaj122
Wczoraj507
Ostatni tydzień2275
Ostatni miesiąc7580
Suma odwiedzin418472

sobota, 20, kwiecień 2019